گالری تصاویر
پیوندها

پیشینه روابط اقتصادي
 

روابط اقتصادی ایران و آلمان

 

پیشینه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و آلمان به بیش از يك صد سال قبل باز می‌گردد. آلمان در ٥۰ سال گذشته همواره جزو بزرگترين شركای تجاری ايران بوده است. بسیاری از صنایع ایران از جمله داروسازی، غذایی، نفت و گاز، نیروگاهی و آب بر پایه صنایع آلمان ساخته شده است. روابط تجاری دو کشور طی چند سال اخیر بدلیل تحریمهای اقتصادی با کاهش مواجه شده است. اما امید می رود با لغو تحریمها و عادی شدن روابط بانکی و بیمه‌ای مجدداً روابط تجاری دو کشور روند صعودی پیدا کند و مجموعه‌ای از پروژه‌های اقتصادی ایران با کمک شرکت‌های آلمانی به اجرا در آید.

کالاهای صادراتی ایران به آلمان شامل تولیدات کشاورزی و مواد غذایی همچون زعفران، خاویار، انواع خشکبار و میوه‌های تازه، داروهای گیاهی، مواد معدنی، سوخت هاي معدنی نظير زغال سنگ، منسوجات (فرش و قالی)، مواد مصنوعی پلاستيكی، فولاد و آهن آلات و محصولات شيميايی مي‌باشد. مهمترين اقلام صادراتی آلمان به ايران را نيز ماشين آلات، محصولات الكترونيكی، دارو و تجهيزات پزشكی، انواع خودرو، مواد مصنوعی پلاستيكی، كالاهای فولادی و آهنی تشكيل میدهند. جدول زیر نشانگر مناسبات تجاری دو کشور طی سالهای گذشته است.

 

حجم روابط تجاری ایران و آلمان طی سالهای ٢٠٠٧ لغایت ٢٠١٥ (به میلیون یورو)

 

٢٠٠٧

٢٠٠٨

۲۰۰۹

۲۰۱۰

۲۰۱۱

۲۰۱۲

۲۰۱۳

۲۰۱۴

٢٠١٥

صادرات ایران به آلمان

٢۸۳

۵۹۳

۵۴۰

۹۱۸

۷۶۹

۳۶۹

۲۷۳

۲۹۵

۳۱۵

واردات ایران از آلمان

۳۶۰۰

۳۹۲۲

۳۷۱۴

۳۷۹۰

۳۰۸۸

۲۵۰۰

۱۸۵۰

۲۴۰۰

۲۰۸۶

حجم روابط تجاری

۴۱۸۳

۴۵۱۵

۴۲۵۲

۴۷۰۸

۳۸۵۷

۲۸۶۴

۲۱۲۳

۲۶۹۵

۲۴۰۱

 

توافق برجام و اجرای آن فرصت مناسبی برای شرکت‌های آلمانی جهت عادی سازی روابط خود با شرکای ایرانی فراهم کرده است. اقتصاد دو کشور مکمل یکدیگر بوده و منابع انرژی نفت، گاز و مواد اولیه معدنی و صنعتی ایران می‌تواند بخشی از نیازهای آلمان به مواد اولیه و انرژی را تأمین کند.  ایران با دارا بودن اولین ذخایر گاز (١٨ درصد) و چهارمین ذخایر نفت جهان می‌تواند یکی از تأمین‌کنندگان منابع انرژی هیدروکربنی آلمان در آینده باشد. آلمان می‌تواند با سرمایه‌گذاری و مشارکت در توسعه حوزه‌های نفت و گاز ایران بخشی از نیاز خود به منابع انرژی را برطرف نماید. صادرات گاز ایران به صورت ال ان جی و یا از طریق خط  لوله به اروپا امکان پذیر است. از سوی دیگر فرصت‌های زیادی برای شرکتهای آلمانی با ایران جهت همکاری در زمینه سرمایه گذاری، انتقال فناوری، مهندسی، آموزش و ارائه خدمات در بخشهای مختلف اقتصادی وجود دارد.

یکی از مهمترین سازوکارهای تعریف شده برای رفع موانع اجرایی و ایجاد تحرک در بخشهای اقتصادی دو کشور، مکانیزم کمیسیون مشترک است که بعد از ۱۴سال وقفه دوباره در دستور کار روابط فیمابین قرار گرفت. به این منظور پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور در تاریخ ۱۱ لغایت ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ (۱ تا ۴ می ۲۰۱۶) برگزار گرديد. در یادداشت تفاهم پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک دو کشور نقشه راه و استراتژی روابط اقتصادی بلند مدت دو کشور تعریف شده و پیش‌بینی می‌شود مناسبات تجاری فیمابین طی دو تا سه سال آینده به رقم ۶ میلیارد یورو (حجم تجاری در سال ۲۰۰۶) برسد.

طی ارزیابی مقامات اقتصادی دو کشور، امکانات بالقوه برای افزایش حجم روابط تجاری فيمابين تا رقم ۱۰ میلیارد یورو وجود دارد و رسیدن به این هدف در گرو نگاه شرکت‌های آلمانی جهت همکاری با ایران است که نباید تنها به ایران به عنوان یک مقصد صادراتی نگاه کنند. با توجه به امکان دسترسی آسان به بازار ٤٠٠ میلیون نفری کشورهای منطقه، شرکتهای آلمانی می‌توانند با استفاده از مزایای ایران (نیروی جوان متخصص، وجود ذخایر نفت، گاز و معادن فراوان، انرژی ارزان، دستمزد پایین نیروی کار، وسعت زیاد و قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی) کالاهای خود را تحت نظارت و مدیریت خود تولید و علاوه بر عرضه در بازار ایران به دیگر کشورهای منطقه نيز صادر نمایند. در مجموع ظرفیت زیادی برای همکاری دو کشور در زمینه انرژی (نفت و گاز)، نیروگاهی، منابع انرژی تجدیدپذیر، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل، اجرای زیربناها، مدیریت منابع آب و فاضلاب، ساختمان و ... وجود دارد.

مقامات عالی‌رتبه دو کشور در خصوص حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط جهت ارتباط و همکاری با یکدیگر اتفاق نظر دارند. طرف‌های ایرانی نیز از همکاری با شرکت‌های متوسط و خانوادگی آلمان که دارای تجربیات زیاد و فناوری بالا می‌باشند استقبال می‌کنند.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران