گالری تصاویر
پیوندها

گذرنامه افراد دو تابعیتی

نکات بسیار مهم

چنانچه صفحات گذرنامه کنونی شما پر شده و یا کمتر از شش ماه به پایان اعتبار آن باقی مانده باشد، می توانید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.این سرکنسولگری به هموطنان گرامی اکیدا توصیه می نماید، شش ماه پیش از پایان اعتبار گذرنامه، نسبت به تقاضای صدور گذرنامه جدید اقدام فرمایند. در غیر این صورت این سرکنسولگری هیچگونه مسئولیتی در قبال صدور فوری گذرنامه جدید نخواهد داشت.

اگـر بـرای اولین بار تـقـاضای گـذرنـامه می نمایید یا گـذرنامه کـنونی شما در خـارج از آلـمان صـادر شده است، می بایستی به صورت حضوری درخواست گذرنامه فرمایید.

چنانچه گذرنامه کنونی شما در سرکنسولگری فرانکفورت صادر شده باشد، جهت تجدید آن نیاز به مراجعه حضوری نبوده و می توانید مدارک خود را از طریق پست (به توضیحات مربوط به پست و پاکت برگشت توجه شود) ارسال نمایید. حتما توجه فرمایید که برای درخواست پستی، ارسال «اصل شناسنامه» به سرکنسولگری کاملا ضروری می باشد، چنانچه اصل شناسنامه ضمیمه نباشد، مدارک شما بدون انجام کار بازپس فرستاده خواهد شد. لطفا به سایر مدارک مورد نیاز در همین صفحه نیز توجه فرمایید.

پاکت برگشت برای کلیه تقاضاها (پستی و حضوری) ضروری می باشد. چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می فرمایید حتما پاکت برگشت را همراه خود بیاورید.

اگر گذرنامه کنونی شما در یکی از نمایندگی های برلین - مونیخ – هامبورگ صادر شده باشد، لازم است قبل از ارسال مدارک خود به سرکنسولگری فرانکفورت، ابتدا درخواست کتبی خود مبنی بر انتقال پرونده کنسولی به فرانکفورت را به همان نمایندگی قبلی (برلین - مونیخ – هامبورگ) ارسال نموده و پس از سپری شدن حداقل دو روز کاری، از وصول پرونده کنسولی خود به سرکنسولگری فرانکفورت اطمینان کسب نمایید. پس از آن می توانید از طریق پستی نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام فرمایید.

حتما به توضیحات مندرج در همین سایت در قسمت «شرایط درخواست تغییر محل اقامت» توجه فرمایید.

 

مدارک مورد نیاز: 

  1. تکمیل فرم ۱۰۱ - لینک در پایین همین صفحه
  2. اصل گذرنامه کنونی و یک نسخه کپی روشن و خوانا از صفحات مشخصات (صفحه ۲و ۳  - همچنین صفحه همراهان در صورتی که خالی نباشد) و صفحه حاوی مهر آخرین خروج از ایران
  3. اصـل و یـک نسخه کـپی روشـن و خـوانـا از تـمام صـفحات شـناسنـامه – شـناسـنامه افـراد بـالای ۱۵سـال می بایستی عکسدار باشد. هموطنانی که سن آنان بالای ۱۵سال بوده ولی شناسنامه ایشان بدون عکس باشد، می بایستی ابتدا جهت تعویض شناسنامه به بخش مربوطه مراجعه فرمایند.
  4. یک نسخه کپی روشن و خوانا از کارت ملی برای متقاضیان بالای ۱۵سال – چنانچه کارت ملی ندارید، لطفا ابتدا به بخش مربوطه مراجعه فرمایید.
  5. تکمیل یک نسخه فرم ۱۰۳جهت بقا به تابعیت   و همچنین یک نسخه کپی روشن و خوانا از پشت و روی کارت شناسایی آلمانی Vorder- und Rückseite vom deutschen Personalausweis   و یا کپی صفحه اول گذرنامه آلمانی
  6. دو قطعه عکس ۵ /۴ × ۵ /۳ بیومتریک رنگی جدید (مربوط به سال جاری) زمینه سفید، چاپ شده بر روی کاغذ براق (عکاسی حرفه ای یا حداقل با دستگاه های Fotoautomat   در صورت تمایل می توانید عکس بیومتریک را در محل کنسولگری تهیه فرمائید )بدون هرگونه عینک، بدون هر گونه رتوش، عکس بانوان با حجاب اسلامی، عکس آقایان بدون کلاه - از الصاق عکس بر روی فرم خودداری فرمایید. همچنین از پشت نویسی عکسها خودداری فرمایید، عکسها را در یک پاکت کوچک قرارداده و مشخصات خود را بر روی پاکت بنویسید و سپس درب پاکت را با چسب ببندید.
  7. پرداخت هزینه صدور گذرنامه طبق جدول هزینه های کنسولی و ارائه کپی ازKontoauszug   - چنانچه تقاضای خود را به صورت حضوری ارائه می دهید، پرداخت با کارت بانکی EC-Karte   نیز امکان پذیر خواهد بود.
  8. پاکت برگشت به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل:  لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت
  9. اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان بین  ۱۸ تا ۵۰ سال - آقایانی که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، می بایستی علاوه بر رعایت مراتب بالا، به بخش «مهر خروج مشمولین» در همین سایت مراجعه نمایند.

  تذکرات:

۱) کپی هایی که از مدارک تهیه و ارسال می گردد حتما در کاغذA4  باشد. از برش کپی ها و منگنه کردن آنها خودداری فرمایید. توصیه می شود کلیه مدارک خود را داخل فویل پلاستیکی Prospekthülle  قرارداده و سپس در پاکت بگذارید.

۲) فرمها بصورت کامل تکمیل شود. در صورت نقص مدارک و یا امضاء نکردن پرسشنامه ها، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

۳) چنانچه عکس هایی که به سرکنسولگری تحویل می دهید قدیمی باشد، مسئولین بخش گذرنامه از صدور گذرنامه خودداری خواهند نمود. چنانچه عکس شما جدید نباشد و به هر دلیل گذرنامه جدید شما با عکس قدیمی صادر گردد، مسئولیت مشکلات احتمالی هنگام عبور از مرزهای بین المللی بر عهده خود شما خواهد بود و این سرکنسولگری هیچگونه مسئولیتی را در این زمینه نمی پذیرد.  

۴) بـرای هر تـقاضا، یک پاکت برگشت مورد نیاز است. چـنـانـچـه مـدارک خـود را بـه صـورت خـانوادگی ارسال می نمایید، حتما برای هر نفر یک پاکت برگشت تهیه و ضمیمه فرمایید.

۵) کپی مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت  فقط در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و ... برای این نمایندگی از طریق اتوماسیون اداری ارسال گردد..

۶) کلیه پرسشنامه ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

۷) در صورتی که گذرنامه قبلی (که در آن تاریخ خروج درج شده است) را به هر دلیل ندارید، ضمن حضور در سرکنسولگری، فرم استعلام تاریخ آخرین خروج را که در باجه مربوطه موجود است را تکمیل و ارائه فرمایید.

۸) برای کلیه اتباع ایرانی، حتی نوزادان، گذرنامه جداگانه صادر می شود. امکان درج همراه در گذرنامه وجود ندارد.

لینک: فرم ۱۰۱ - ویژه صدور، تجدید و یا تفکیک گذرنامه – فرمتWord  جهت تایپ و چاپ

لینک: فرم ۱۰۱ - ویژه صدور، تجدید و یا تفکیک گذرنامه – فرمتPDF   جهت چاپ

لینک: فرم ۱۰۳ – بقاء به تابعیت– فرمتWord  جهت تایپ و چاپ 

لینک: فرم ۱۰۳ – بقاء به تابعیت– فرمتPDF   جهت چاپ

لینک: نحوه تهیه پاکت برگشت

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران